MIG500F-PRO
The MIG500F-PRO is a MIG welding machine with inverter technology.
  • Stable and high-quality performance with IGBT inverter technology.
  • Suitable for welding thin plates over 8 mm.
  • Reliable arc starting with slow wire feeding at arc initiation.
  • Removes the melting ball at the tip of the wire after welding (burn-back control).
SALES SERVICE
Company Name City Phone E-Mail
  • With the integrated water cooling system, the machine can be used with air or water cooled.
  • Inverter technology saves energy up to 40%.
MIG500F-PRO PARAMETERS
System Voltage 380 V, 3 Ph, 50/60 Hz
Input Power 24.3 kVA
Current Adjustment Range 50 A - 500 A
Open Circuit Voltage 80 V
Duty Cycle (MIG mode, 40°C) %100 : 500 A
Protection Class IP21S
Machine dimensions 1060 mm x 610 mm x 1440 mm